Zbilansowana i przemyślana dieta to jeden z elementów naszego zdrowia – mówią specjaliści od dietetyki i lekarze. Sklepowe półki uginają się od różnorodnych produktów, okazuje się jednak, że znacznie chętniej sięgamy po jedzenie silnie przetworzone niż świeże i gotowe do obróbki. Dlaczego?

Prawidłowa dieta – co jeść, by zachować zdrowie?

Do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu potrzebne jest białko, węglowodany, ale też witaminy, mikroelementy, woda. Składniki te znajdziemy przede wszystkim w warzywach i owocach, chudym mięsie, przetworach nabiałowych. Niestety, przez brak czasu coraz częściej sięgamy po produkty gotowe do odgrzania, które są silnie przetworzone, zawierają liczne konserwanty. Regularne spożywanie takiego jedzenie wpłynie przede wszystkim na naszą wagę i znaczne zwiększenie tkanki tłuszczowej. Długotrwałe posilanie się silnie przetworzonym jedzeniem może być powodem pojawiania się chorób serca, problemów z krążeniem. Co jeść by być zdrowym?

Makarony na polskich stołach

Podstawą codziennego żywienia powinny być świeże warzywa i owoce – dostarczą one do organizmu nie tylko cenne witaminy, ale również błonnik. Szukając inspiracji na pyszne i proste dania obiadowe, warto sięgać po makarony. Przepis na makaron z kurczakiem w sosie mascarpone to jedna z ciekawszych propozycji. Chude białe mięso powinno być spożywane 1-2 razy w tygodniu. Istotne są naturalne źródła białka – znajdziemy je w ciecierzycy, ale też w grochu, fasoli. Czego unikać? Poza przetworzonymi, gotowymi daniami, starajmy się unikać również silnie słodzonych produktów i napojów. Wszelkie przekąski (batony, chipsy) starajmy się ograniczać do minimum. Zamiast słodkich, gazowanych napojów pijmy wodę lub herbaty. W kuchni zawsze powinna być też woda do picia.

 

 

Comments are closed.