Alternatywne źródła energii miały pomóc zaoszczędzić pieniądze inwestorom. Faktycznie, tak na początku miało być. Biorąc jednak pod uwagę to, że państwo dąży do demonopolizacji rynku, jeżeli chodzi o energię elektryczną okazać się może, że coraz więcej osób straciło na tego typu inwestycjach. Czy nie ma dla nich żadnego ratunku?

Małe i proste magazyny energii

Na szczęście, można pomyśleć o tym, aby zyskać większą niezależność energetyczną, decydując się na coś takiego, co nazywa się magazynem energii. Wbrew obiegowym plotkom, są to urządzenia, które znane są już od jakiegoś czasu. Jeszcze do niedawna były to bardzo wielkie, a do tego hałaśliwe urządzenia, których nikt nie chciałby w swoim domu. Współczesny magazyn energii to małe urządzenia, które nie emitują tak dużej ilości hałasu,  a na dodatek są bardzo łatwe w obsłudze. 

Gromadzenie nadwyżki energii

W swoim wyglądzie, magazyny energii przypominają baterię, która gromadzi nadwyżki energii. Może ona zostać wytworzona przez alternatywne źródła energii, jak np. panele fotowoltaiczne. Ewentualnie, może tu być mowa o nadwyżkach, jakie tworzone są w nocy przy pomocy sieci energetycznej. Bateria będzie wszystko w sobie gromadzić, pozwalając na wykorzystanie w odpowiednim momencie. Zaletą tego typu rozwiązania jest to, że urządzenie działa niezależnie od tego, czy w domu są przerwy w dostawie prądu, czy też nie. Do wyboru są różnego rodzaju magazyny energii. Można je podzielić chociażby ze względu na sposób montażu. Niektóre z nich umieszcza się w środku, w pomieszczeniach gospodarczych. Inne montuje się na ścianach zewnętrznych budynków. Wbrew obawom wielu inwestorów, domowe magazyny energii nie potrzebują dodatkowego chłodzenia.

Który magazyn energii? 

Inwestorzy najczęściej decydują się na podłączenie magazynu energii do fotowoltaiki. Inne rozwiązania zyskują dopiero na popularności. Nie można jednak zapomnieć o tym, że magazyny energii wymagają podłączenia dodatkowego falownika, aby całość mogła prawidłowo działać. 

Druga sprawa – wybór magazynu energii należy powierzyć odpowiednim specjalistom. W szczególności, jeżeli instalacja fotowoltaiczna już jest zamontowana w domu. Tak, aby móc wykorzystać cały potencjał, jaki będzie miał w sobie magazyn energii. Dzięki temu wytworzona energia elektryczna (jej nadwyżki) nie będą musiały być oddawane do energetyki. Wtedy instalacja fotowoltaiczna, razem z magazynem energii, okaże się faktycznie opłacalną inwestycją. 

 

Comments are closed.