Nasi zachodni sąsiedzi to najczęstszy kierunek wybierany przez Polaków w celach zarobkowych. Niemiecka gospodarka prężenie się rozwija i stale poszukuje nowych pracowników, zarówno zatrudnianych na stałe, jak i pracowników sezonowych. Warto pamiętać, że zatrudniając się legalnie w Niemczech, czeka nas rozliczenie dochodów z Niemiec w Polsce. Czy proces ten jest trudny? Zdecydowanie nie.

Legalna praca i rozliczenie dochodów z Niemiec w Polsce

Niemcy to jeden z najchętniej wybieranych kierunków emigracji zarobkowej przez Polaków – i nie powinno to dziwić. Względna bliskość tego kraju oraz możliwość częstych wizyt w Polsce sprawia, że Polacy chętnie podejmują się pracy zarobkowej u naszych zachodnich sąsiadów. Gospodarka niemiecka z otwartymi ramionami wita pracowników zza granicy – zarówno tych sezonowych, jak tych, którzy planują tu zostać na stałe. Niemieckie prawo daje wiele możliwości zatrudnienia, a pensje są znacząco wyższe niż na analogicznych stanowiskach w Polsce. Warto więc rozważyć ten krok i zatrudnić się u niemieckiego pracodawcy. Wraz z podjęciem legalnej pracy musimy mieć świadomość, że wraz z końcem roku podatkowego konieczne będzie rozliczenie się z niemieckim fiskusem. Rozliczenie dochodów z Niemiec w Polsce możemy wykonać samodzielnie lub też zlecić to zadanie biurom podatkowym.

Samodzielne rozliczenie dochodów z Niemiec w Polsce

Jak zabrać się za rozliczenie dochodów z Niemiec w Polsce? Z pewnością konieczne będzie zebranie dokumentów potwierdzających zatrudnienie, jak i przysługujące nam ulgi. Podstawą jest Steuernummer czyli numer identyfikacji podatkowej. Pamiętajmy, że niemieckie przepisy umożliwiają rozliczenie podatku nawet do 4 lat wstecz – to wygodne rozwiązanie. Czy przysługuje nam zwrot, jeśli praca w Niemczech trwała kilka miesięcy? Tak – musimy jednak wiedzieć, że wtedy zwrot będzie niższy.

 

Comments are closed.