Bonsai to inaczej roślina w płaskim pojemniku. Drzewka stylizowane są na stare, zniekształcone, formowane przez wiele lat. Z roku na rok coraz więcej osób marzy o własnym miniaturowym drzewku. O czym trzeba pamiętać rozpoczynając hodowlę bonsai?

Jakie rośliny będą idealne do bonsai?

Wybierając drzewka do miniaturowej hodowli można skoncentrować się na roślinach iglastych, takich jak sosny, cyprysiki i jałowce. Drzewka liściaste to najczęściej klony, wiązy, irgi czy buki.

Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę bardzo dobrym wyborem będzie fikus Benjamina, grubosz lub mirt pospolity. Są to drzewka, które nie tylko łatwo formować, ale również są wytrzymałe, co daje szansę na wiele lat hodowli.

Płaski pojemnik – doniczka, która jest nie tylko dekoracją

Integralnym elementem bonsai jest doniczka, w której uprawiane są drzewka. Bardzo ważne jest, by była płytka. Dzięki temu system korzeniowy nie będzie się rozrastał, co ułatwi uzyskanie korzeni, które będą grube i poskręcane.

Wybierając doniczkę warto unikać nowoczesnych pojemników z tworzywa sztucznego. Najkorzystniej bonsai wygląda w donicach glinianych, które są eleganckie i naturalne.

Warto również skoncentrować się na donicach prostych. Nadmiar dekoracji oraz mocna kolorystyka odciągnie uwagę od urody drzewka.

Cięcie i drutowanie

Drzewka bonsai powstają przez wiele lat. Do ich stworzenia niezbędne jest częste i systematyczne przycinanie krzewu. Ważne jest nie tylko przycinanie liści, ale również korzeni. Dzięki temu stają się one grube i masywne.

Kolejnym elementem pracy nad nadaniem kształtu roślinie jest drutowanie. To właśnie przy pomocy drutu ustala się kierunek rośnięcia miniaturowego drzewka. Nakładając drut na gałązkę zmusza się ją do rośnięcia w określonym kierunku. Po pewnym czasie, gdy gałązka osiągnie odpowiednią grubość drut należy usunąć, by nie poranił krzewu.

Wybierając drut trzeba skoncentrować się na egzemplarzach, które są nierdzewne i odpowiednio elastyczne, by owiniecie gałęzi nie było problemem.

Podlewanie

Jednym z najważniejszych elementów troski o miniaturowe drzewko jest jego podlewanie. Bardzo wielu hodowców podkreśla, że nie należy dopuścić do przesuszenia rośliny, ale również nie można jej zalewać. Podlewamy roślinę, gdy w doniczce zaczyna pojawiać się sucha ziemia.

Pamiętając, że doniczka do bonsai jest płaska należy uważać, by nie wypłukać ziemi. Zminiaturyzowane drzewko można podlewać przez sitko tak, by drzewko miało drobny deszczyk.

Bonsai to przygoda, która trwa wiele lat. Pielęgnowanie drzewka i obserwowanie zmian to niesamowita przyjemność.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/bonsai-pinus-nigra-nigra-sosna-czarna.html.

Comments are closed.