Wyjazdy do pracy za granicę są coraz powszechniejsze wśród Polaków w wieku 25-40. Co ciekawe, coraz większa ilość z tych osób to specjaliści, poszukujący nie pracy sezonowej, a normalnego etatu w zagranicznej korporacji czy firmie niemieckiej. Podejmując się zatrudnienia w Niemczech musimy wiedzieć jak rozliczyć PIT z Niemiec. Czy jest to trudne?

Jak rozliczyć PIT z Niemiec – dlaczego wyjeżdżamy za granicę?

Znacznie wyższe zarobki – to jeden z najczęściej podawanych powodów emigracji zarobkowej wśród Polaków. Na zachodzie szukamy jednak nie tylko lepszych pieniędzy, ale też lepszego środowiska do życia. Dla różnych osób mogą być to różne czynniki: bogate życie towarzyskie i kulturalne, bliskość europejskich stolic, możliwość realizowania marzeń i finansowania dalekich podróży. Aplikowanie na niemieckie stanowiska nie jest trudne – dzisiaj wiemy, że rozmowy rekrutacyjne mogą być prowadzone całkowicie zdalnie, przy pomocy kamer i komputerów. 

Jak rozliczyć PIT z Niemiec samodzielnie?

Praca za granicą nie zwalnia nas z obowiązku wypełnienia corocznej deklaracji podatkowej. Każdy kraj UE ma swój własny system rozliczania się z podatków. Jak rozliczyć PIT z Niemiec? Podstawą jest zawsze kompletowanie wszelkich dokumentów związanych z naszą pracą w danym roku podatkowym. Niemiecka skarbówka umożliwia rozliczanie się do czterech lat wstecz, co pozwala na lepsze przygotowanie konkretnego rozliczenia. Samodzielnie możemy wypełnić i wysłać rozliczenie drogą elektroniczną. Jeśli nie jesteśmy pewni jak rozliczyć PIT z Niemiec warto sprawić oferty, jakie mają dla nas wykwalifikowane biura obsługi podatkowej, specjalizujące się w podatkach międzynarodowych. Pomoc biura podatkowego może okazać się również niezbędna, kiedy zależeć nam będzie na zwrocie nadpłaconego podatku. Pamiętajmy: nawet kilkumiesięczna praca może dać nam spory zwrot!

Comments are closed.