Niejasne oznaczenia, duże natężenie samochodów, wąskie miejsca, ogrom słupków zmniejszających pole manewru, słaba widoczność… Na parkingach często dochodzi do stłuczek i otarć. Ze względu na niewielkie prędkości rozwijane na parkingach, poniesione szkody często nie są poważne. Mimo wszystko, szkoda parkingowa może przysporzyć niemałych trudności i wyprowadzić z równowagi.

Szkoda parkingowa – kiedy mamy z nią do czynienia?

O szkodzie parkingowej mówimy wówczas, kiedy samochód został uszkodzony na parkingu lub na innym miejscu postojowym. Dochodzi do niej w momencie, kiedy sprawca usiłuje zaparkować lub wyjechać z miejsca postojowego i uszkadza inny, zaparkowany pojazd. Co ważne, szkodą parkingową jest również zarysowanie samochodu przez nieostrożne otwarcie drzwi. Co powinieneś zrobić, jeśli przytrafi Ci się szkoda parkingowa?

Zasady postępowania

Przede wszystkim, winna osoba (albo poszkodowany, który zauważył uszkodzenie na aucie) powinna znaleźć drugą stronę. Jeśli sprawca nie zostawił za wycieraczką karteczki z danymi kontaktowymi, warto znaleźć ewentualnych świadków zdarzenia i poprosić ich o pomoc. Jeśli auto zostało zaparkowane pod galerią handlową, warto udać się do ochroniarza, aby podał przez głośniki odpowiednią informację. Po nawiązaniu kontaktu z kierowcą należy spisać protokół ze zdarzenia, w którym znajdą się najważniejsze informacje: miejsce, czas i godzina zdarzenia, dokładny przebieg, dane pojazdów i kierowców, numery polis. Strona poszkodowana może złożyć do ubezpieczyciela sprawcy wniosek o wypłatę odszkodowania.

Osoby mające dobre ubezpieczenie AC przeważnie mogą liczyć na wypłatę pieniędzy nawet wtedy, kiedy sprawca będzie nieznany.

 

 

Comments are closed.