Wykonanie testu na ojcostwo w ciąży może rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczących tożsamości biologicznego ojca dziecka. Warto pamiętać, że jest on tak samo rzetelny jak badania DNA już po narodzinach dziecka. Nie warto również się martwić przebiegiem takiego testu, ponieważ w obecnych czasach odbywa się on w sposób dyskretny i nieinwazyjny dla dziecka oraz jego matki.

Kiedy można wykonać test na ojcostwo w ciąży?

Test na ojcostwo w ciąży można wykonać już od jej 8 tygodnia. Należy tylko umówić się do przychodni po pobranie odpowiednich próbek. Sposób ich pobrania zależy głównie od ciężarnej pacjentki, ponieważ istnieje kilka metod na ustalenie ojcostwa w ciąży. Natomiast na sam wynik czeka się kilka dni roboczych.

Od którego tygodnia ciąży można zrobić test na ojcostwo z krwi?

Test na ojcostwo z krwi można zrobić już od 8 tygodnia w ciąży i jest to najszybciej możliwe badanie, które daje gwarancję pewnego wyniku. Wygląda podobnie jak badanie krwi, ponieważ od matki dziecka pobiera się krew, w której znajduje się już wystarczająco dużo materiału genetycznego dziecka. Po skończonym badaniu, z próbki krwi kobiety należy oddzielić DNA dziecka. Od mężczyzny również pobiera się fragment jego materiału genetycznego, na przykład poprzez wymaz z wewnętrznej strony policzka.

Jakie są dostępne metody sprawdzenia ojcostwa w czasie ciąży?

Istnieje jeszcze druga metoda sprawdzenia ojcostwa w czasie ciąży, czyli na podstawie płynu owodniowego oraz dowolnych próbek z materiałem genetycznym obojga rodziców. Taki test można przeprowadzić po 15 tygodniu ciąży. Lekarz-specjalista pobiera pod kontrolą USG próbkę płynu owodniowego dziecka. Tak pobrane DNA pociechy porównuje się z materiałem genetycznym jednego z rodziców – ojca, może to być szczoteczka do zębów, maszynka do golenia lub też wyrwany włos z cebulką. Przeprowadzenie takiego rodzaju badania można również połączyć z badaniami diagnostycznymi, które odpowiednio wcześnie wykrywają choroby genetyczne dziecka, jak na przykład Zespół Downa. Na sam wynik testu czeka się do 10 dni, ale można ten czas skrócić do nawet 48 godzin. 

Comments are closed.