Jazda po padoku na otwartej przestrzeni czy w halach, ale również jazda w terenie – to tylko niektóre atrakcje, które czekają na osoby chętnie do nauki jazdy konnej. Sport, jakim jest jazda konna, uważany jest za ogólnorozwojowy – oznacza to, że uprawianie hippiki wpływa pozytywnie na cały nasz organizm. Jak to możliwe?

Jazda konna – czy to sport dla każdego?

Jazda konna jako sport to dyscyplina zalecana dla osób w każdym wieku. Podstawową zaletą jest ruch i konieczność pracy praktycznie wszystkich mięśni ciała. Jazda konna uelastycznia ciało, wzmacnia mięśnie, sprawia, że poprawiana jest koordynacja ruchowa. Dodatkowo sport na świeżym powietrzu znacząco przyczynia się do dotlenienia naszego organizmu. 

Jak przygotować się do jazdy konnej?

Jazda konna, jak każdy inny sport, wymaga odpowiedniego stroju, dopasowanego do rodzaju aktywności. Podstawą są wygodne spodnie jeździeckie, czyli bryczesy – spodnie takie skutecznie chronią skórę przed obtarciami, ale też zapewniają stałą wentylację, pozwalają na swobodną wymianę powietrza. Bryczesy tworzone są z tkanin o podwyższonej odporności na ścieranie, a ich struktura ma tworzyć „drugą skórę”. Bryczesy nie powinny krępować ruchów, a wiele z dostępnych modli uzupełnia się o dodatkowe kieszonki czy pasy silikonowe. 

Istotny podczas jazdy konnej jest kask do jazdy konnej – nowoczesne kaski dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w wielu rozmiarach. Warto pamiętać, że kaski tworzone prze różnych producentów mogą różnić się od siebie profilowaniem. Istotne jest, aby przymierzyć kilka lub nawet kilkanaście modeli, aby znaleźć kask najlepiej pasujący do naszej głowy. Pamiętajmy również, że kask powinien być zawsze zapięty pod szyją! Kaski posiadają niewielkie daszki – ich zadaniem jest ochrona naszych oczu przed silnym słońcem.

Comments are closed.