Szukasz swojego ulubionego napoju pobudzającego? Zastanawiasz się, jakie pyszne propozycje możesz zaserwować znajomym, którzy odwiedzają Cię na kawę? Sprawdź, jakie są rodzaje tego popularnego napoju i które z nich staną się Twoimi ulubionymi.

Kawa – dla tych, którzy szukają pobudzenia i nie tylko 

Na światowym rynku istnieje obecnie bardzo wiele sposobów przygotowywania kawy. Duże zainteresowanie napojem na przestrzeni lat sprawiło, że coś dla siebie mogą znaleźć zarówno osoby, które potrzebują porannego pobudzenia, jak i tych, którzy chcą się delektować wyłącznie smakiem i nie mogą pozwolić sobie na spożycie kofeiny. W sklepach takich, jak Cafe Silesia, można znaleźć wysokiej jakości produkty pobudzające, jak i kawy bezkofeinowe, które świetnie sprawdzą się do spożywania wieczorami. Oba rodzaje umożliwiają przygotowywanie pysznych napojów, zarówno w wersji klasycznej, jak i urozmaiconej mlecznym dodatkiem.

Czarne espresso

Espresso jest wyrazistym aromatycznym naparem, który przy wykorzystaniu ziaren z kofeiną potrafi w szybkim tempie postawić na nogi nawet najbardziej zmęczone osoby. Najczęściej ziarna mielone umieszcza się w ekspresie ciśnieniowym. Aby uzyskać idealny aromat esencji, należy wykorzystać ok. 7 g świeżo mielonej kawy i wodę o temperaturze 88-92 °C. Espresso to dość mocny trunek, dlatego zazwyczaj serwuje się go z filiżanką wody niegazowanej, której zadaniem jest oczyszczenie kubków smakowych pomiędzy łykami. Warto o tym pamiętać, gdy goście poproszą o tak wyrazistą esencję.

Pyszne americano

Americano, które jest łagodniejszą alternatywą espresso, uzyskuje się za pomocą połączenia pobudzającej esencji z kofeiną i ciepłą wodą. Napój podaje się w pojemności ok. 150 ml. Americano jest tak naprawdę rozcieńczonym espresso. Posiada znacznie bardziej delikatny smak i aromat, dzięki czemu przypada do gustu znacznie większej liczbie osób. Napój warto podawać w grubym naczyniu tak, aby na dłużej zachował cieplejszą temperaturę. Jej spadek może bowiem znacznie pogorszyć smak serwowanej esencji.

Cappuccino z pianką

Osoby, które nie lubią czarnej kawy, zdecydowanie częściej decydują się na spożywanie kofeiny w postaci mlecznej. Jednym z najpopularniejszych wersji takiego napoju jest cappuccino. Uzyskuje się je w połączeniu pobudzającego espresso oraz ciepłego i spienionego mleka. Pianka na cappuccino powinna mieć ok 1-2 centymetry. To odróżnia napój od kolejnego bardzo lubianego mlecznego napoju, jakim jest caffe latte.

Caffe latte

Caffe latte dość często mylone z cappuccino posiada znacznie więcej spienionego mleka. Napoje różni również sposób serwowania. Latte podawane jest bowiem zazwyczaj w wysokim, szklanym naczyniu, tak aby widoczne były wszystkie zawarte w nim warstwy. Dodatkowo napój bardzo często urozmaica się słodkimi syropami np. karmelowym, piernikowym czy orzechowym. Dzięki temu uzyskuje się nie tylko mleczną, pobudzającą wersję kawy, ale i pyszny deser!  

Wyraziste flat white

Mała czarna, to określenie, które idealnie opisuje flat white. Jest to nic innego jak pobudzający napój na bazie podwójnego espresso i mleka. Ważne, aby sam wierzch napoju posiadał płaską powierzchnię mlecznej pianki. Jej połączenie z podwójnym espresso podbija serca miłośników subtelnych, a zarazem pobudzających napojów kawowych.

 

Bez względu na to, jaki napój się przygotowuje lub który z nich jest serwowany gościom, należy pamiętać o wykorzystywaniu wyłącznie najwyższej jakości kawy ziarnistej. Tylko ziarna sprowadzane ze sprawdzonych plantacji i palone przez najlepsze palarnie pozwalają uzyskać satysfakcjonujący smak napoju, który pobudza kubki smakowe.

 

Comments are closed.