Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla naszego samochodu to kwestia obowiązkowa – brak tego dokumentu może skutkować nie tylko dotkliwymi mandatami podczas kontroli drogowej, ale również tym, że z własnej kieszeni zapłacić będziemy musieli za szkody wyrządzone przez nas na drodze. Gdzie znajdziemy ubezpieczenie OC? Czy jest wysokość jest stała?

Ubezpieczenie OC – dlaczego jest niezbędne?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to rozwiązanie obowiązkowe na polskich drogach – każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest zobligowany do posiadania tej polisy. Dzięki niej nie ponosimy bezpośrednio kosztów napraw szkód, które wyrządziliśmy na drodze. Ubezpieczenie OC jest sprawdzane każdorazowo podczas kontroli drogowych. 

Jak działa samo ubezpieczenie? Polisa ważna jest przez rok – po tym czasie konieczne jest odnowienie polisy. Najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia. Kierowcy mają do wyboru również inne polisy, które nie są obowiązkowe – jest to AC oraz assistance. W przypadku AC pozwala ono na odzyskanie kosztów naprawy własnego samochodu lub też kosztów wartości samochodu po jego kradzieży. Assistance to szeroko pojęta pomoc drogowa – ta opcja jest szczególnie ważna dla osób dużo przemieszczających się samochodem.

Gdzie i za ile kupić ubezpieczenie OC?

Wysokość ubezpieczenia OC nie jest stała – co roku zauważymy, że cena zmienia się. Zmiany te wynikają z wielu zmiennych, w tym z naszego wieku, stażu za kierownicą, bezkolizyjnej jazdy czy posiadanych zniżek. Cena polisy wynika również z wieku i marki naszego samochodu czy też rodzaju silnika. Co ciekawe: cena OC zależna jest również od miasta, w którym je kupujemy. Ubezpieczenie OC zazwyczaj kupowaliśmy w biurach agentów ubezpieczeniowych. Dzisiaj nie musimy już nawet wychodzić z domu, gdyż ubezpieczenie takie zakupimy przez Internet. Dzięki topowych firmom nie musimy już tracić czasu na dojazdy czy szukanie miejsc parkingowych – wszystko jest w zasięgu kilku kliknięć myszką. 

Comments are closed.