Kupno nowego lub używanego samochodu to zawsze spore wydarzenie. Warto jednak skupić się nie tylko na atutach wybranego pojazdu, ale też konieczności dopełnienia formalności, w tym rejestracji i ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa dla każdego posiadacza samochodu – co musimy o niej wiedzieć?

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Jedną z najważniejszych informacji dotyczących polisy OC jest fakt, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe. Polskie prawo wymusza na posiadaczach pojazdów mechanicznych (samochodów, motocykli, ciągników) zakupienie OC. Ubezpieczenie OC daje możliwość ochrony mienia i interesów innych użytkowników drogi. W praktyce, jeśli posiadacz polisy będzie sprawcą wypadku czy kolizji, to właśnie jego polisa pokryje szkody (w określonym zakresie). Brak polisy sprawi, że wszelkie szkody będą musiały być opłacone z własnej kieszeni. Warto również pamiętać, że ubezpieczenie OC jest sprawdzane każdorazowo podczas kontroli drogowych. Brak ważnej polisy skutkuje wysokimi mandatami. Ubezpieczenie OC to najczęściej polisa roczna, jednak istnieją sytuacje, w których możliwe jest zakupienie polisy krótkoterminowej (trzydziestodniowej).

W jaki sposób nabyć ubezpieczenie OC?

Zakup ubezpieczenia OC nie jest trudny – można zrobić to zarówno poprzez wizytę w zakładzie ubezpieczeniowym, jak również przez Internet. Należy pamiętać o tym, że wysokość składki nie jest stała – kwota ubezpieczenia zmienia się w zależności od wielu czynników. Wśród najważniejszych należy wymienić wiek posiadacza samochodu, ale też markę, wiek i pojemność silnika pojazdu. Niezwykle ważnym aspektem są też zniżki, które kierowca może posiadać – nabywa się je wraz z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy. Na cenę ubezpieczenia wpływa również miejsce rejestracji samochodu.

Comments are closed.