Iso 9001 to norma, która w pierwszej kolejności dotyczyła tylko i wyłącznie firm produkcyjnych. Czasy się jednak zmieniły, a o certyfikat iso 9001 zaczęły walczyć również te przedsiębiorstwa, jakie działają w sektorze usługowym. Jaki ma charakter ten międzynarodowy standard, cieszący się obecnie tak dużą popularnością?

Dla kogo jest iso 9001?

Audyt iso 9001 jest w stanie sprawić, że certyfikacja zostanie przyznana nie tylko przedsiębiorstwom usługowym, produkcyjnym, ale także placówkom ochrony zdrowia (publicznym i niepublicznym), jednostkom rządowym, samorządowym, organizacjom z otoczenia biznesu, itd. Ogólnie praktycznie każda firma – niezależnie od swojej wielkości – może starać się o wydanie takiego certyfikatu. Tylko że należy pamiętać o tym, że audyt iso 9001 nie świadczy o tym, że certyfikacja zostanie przyznana. Od początku etapu do jego ukończenia, jest jeszcze daleka droga.

Międzynarodowe normy

O tym, co dokładnie mówi iso 9001, można przekonać się wchodząc na odpowiednio dedykowane strony. Wszystkie bowiem te zasady zostały spisane i przetłumaczone na każdy z właściwych języków. Dzisiaj o ten międzynarodowy certyfikat starać się mogą różne firmy – począwszy od tych najmniejszych, po te bardzo duże. Mogą różnić się one od siebie nie tylko wielkością, ale także:

  • złożonością,
  • stylem zarządzania,
  • kulturą organizacyjną.

Nawet małe, jednoosobowe firmy mogą dostać iso 9001. O ile tylko ich system zarządzania jakością będzie naprawdę na wysokim poziomie. Nie może dziwić fakt, że duża ilość międzynarodowych koncernów, jakich oddziały można odnaleźć w wielu krajach, z takiego certyfikatu ma prawo korzystać. 

Wdrożenie iso 9001

Pomoc we wdrożeniu iso 9001 oferuje m.in. firma DJB doradztwo. To dzięki nim można uzyskać dwa rodzaje korzyści. Bardzo ważne są te korzyści, jakie powiązane są ze strukturą wewnętrzną przedsiębiorstwa. Mowa tutaj m.in. o możliwości zapewnienia stabilności pewnych procesów i etapów. Zapewnienie powtarzalnej jakości wyrobów lub usług to jedna z podstawowych zasad, jeżeli chodzi o certyfikat iso 9001. Tego bowiem oczekują klienci – że nic nie będzie się zmieniać, a oni nadal będą odczuwali satysfakcję z korzystania z danych produktów. Kolejna korzyść to jasno określone procedury, których powinni trzymać się wszyscy pracownicy firmy. Z tymi procedurami wiążą się pewne obowiązki, jak również uprawnienia, których norm trzeba się jak najbardziej trzymać. Dla własnego dobra, aby certyfikat iso 9001 miał sens bytu. 

Comments are closed.